Teme oz vsebine, ki jih najpogosteje obravnavamo pri podpori sodelovanja v timih
Navedene so pogoste teme oz vebine, ki jih obravamo pri podpori razvoja učinkovitih timov ali kolektivov.
Le-te so med seboj povezane, se prepletajo. Eno ali več njih vzamemo kot vodilno nit srečanja, ob tem pa obravnavamo tudi ostale navedene – ali tudi ostale teme, ki pridejo na dan in se pokažejo kot ključne za spodbudo delovanja ekipe.
Srečanja so lahko različnih dolžin in oblik – od dvournih krajših srečanj do trodnevnih intenzivnejših programov.
Za večjo učinkovitost, kombiniramo različne oblike srečanj in vmes spremljamo napredek pri delu.

Učinkovita komunikacija v TIMU / kolektivu
Kljub še tako dobrim namenom se lahko zgodi, da vodja s svojim delovanjem zavira razvoj tima. Ko to prepoznamo, lahko omogočimo olajšanje tako vodji kot tudi celotnemu timu.
Delovanje kot tim – sinergija in optimizacija za učinkovitejše delo
Kaj vse lahko ekipa pridobi s pravim timskim delom? Kaj je ključno pri delovanju tima in kje se trenutno nahajate? Kakšni so aktualni izzivi in kako ustrezno pristopiti k njim? Kaj so prvi koraki, da bo pri delu več sinergije. Kaj se da z dobrim timskim delom še optimizirati?


Odgovornost kot moč posameznika
Vsak posameznik v timu ima svojo posebno vlogo in vsak prispeva k skupnemu cilju. Kje je odgovornost posameznika, ko stvari v timu delujejo in ko ne delujejo? Srečanje, na katerem udeleženci ozaveščajo svojo moč, svojo odgovornost ter vpliv svojih dejanj na delovanje skupine.
Čustva in skrite moči
Kaj so čustva? Katera so očitna, vsem opazna, katera pa skrita, potlačena neopažena, a večinoma še veliko močnejša od tistih vidnih navzven? So čustva tudi nalezljiva? Kaj nam čustva sporočajo, in kako priti onkraj čustvenega izčrpavanja do pravih moči, ki so skrite pod njimi?


Dvig vzdušja pri delu
Vzdušje je kot zrak v prostoru. Je zrak dober in se v njem dobro počutite ter z lahkoto delate ali je zrak slab in zatohel ter vas duši pri delu? Kako vzdušje vpliva na kreativnost, produktivnost v podjetju? Kako pa na počutje in zdravje? Kakšno je vaše vzdušje?
Moč pohvale, priznanja in spodbude
Živimo v družbi, kjer je kritika pogostejša kot pohvala. Večina narejenega je samoumevnega, opazi se predvsem napake in pomanjkljivosti.
Se zavedate, kolikšno moč imata ustrezno podani pohvala in spodbuda in kako pogosto opravljeno delo jemljemo za samoumevno?


Delovanje z naprezanjem ali z močjo
Z naprezanjem deluje tisti, ki notranje ni močan, z močjo pa tisti, ki ima pravo moč. Prvi se trudi, se izčrpava in ostali mu ne sledijo, drugi pa dela z lahkotnostjo. Kakšna je razlika in kje je prava moč posameznikov. Kaj nam daje moč ter kaj nas izčrpava?
Zahtevna stranka, sodelavec, situacija
Kako pogosto naletite na sodelavca / stranko / poslovnega partnerja ali pa situacijo, ki je zahtevna? Kaj je tisto, kar jo dela zahtevno ter kako se soočiti s tovrstnimi situacijami. Kaj lahko vi naredite, da takšno situacijo obrnete sebi v prid.


Naš pogled ustvarja naš svet
Se zavedate, kolikšen del svojega življenja si ustvarjate s svojo naravnanostjo, stališči in pogledom na situacije okoli nas? Ali veste, da je isti svet lahko precej drugačen, kot ga vidite? Ste pripravljeni pogledati izza očal, kotov in stališč? Se zavedate, koliko še obstaja in kakšen “svet” si lahko ustvarite?
Edinstveno nepopolni
Nihče ni popoln, tudi tim ne. In bolj kot stremimo k neki »popolnosti« bolj popolno povprečni lahko postanemo. Želite biti “popolno povprečni” ali želite izstopiti iz sive cone popolne povprečnosti ter poseči po svoji edinstvenosti? Kje je edinstvenost vašega tima in kje edinstvenost posameznikov?


Namesto stresa ustvarite več veselja in zdravja
Stres je vselej kombinacija situacije in človekovega odziva nanjo. Ista situacija je lahko za nekoga spodbudna, medtem ko je za drugega že ogrožujoče. Ste se pripravljeni raziskati več o stresu, se soočiti z načini spoprijemanja s stresom ter si ustvariti več veselja in zdravja pri delu? Ste pripravljeni zgraditi bolj sproščeno delovno okolje, ki dolgoročno podpira zdravje zaposlenih?
Videnje celotne slike
Je videnje in poznavanje celotne slike res pomembno za vse člane tima? Kaj je tisto, kar je pri tem ključno? V kolikšni meri vi vidite celotno sliko in kaj se da na tem področju še izboljšati. Kaj bo to doprineslo ekipi?


Zaupanje in tveganje v podjetju
Vsakokrat, ko naredimo nekaj drugače, kot je znano, pričakovano, tudi tvegamo. Začne se že pri manjših dejanjih kot je npr. izraziti svoje mnenje ali drugačen pogled. Če se že tega ne da, kaj bo šele pri večjih dejanjih? Kaj je ključno v timu, ko se gre za zaupanje in tveganje? Kako lahko spodbujate tveganje in s tem tudi napredek v ekipi?
Vodenje se začne pri sebi
Kot vodja tima se sodelujete z različnimi posamezniki, se soočate z njihovimi izzivi in celo njihovimi medsebojnimi izzivi. Kako biti vodja, ki spodbuja in opolnomoča posameznike?


Posredovanje v konfliktnih situacijah
Se večkrat znajdete “med dvema ognjema”? Kaj storiti, ko se znajdete med sodelavcema, ki sta v konfliktu, vam pa je v interesu predvsem dobro delo ekipe? Kako voditi pogovor v konfliktu v smeri iskanja skupne rešitve? Kaj je ključno, da pogovor teče konstruktivno in kaj ga zapelje v destruktivno smer?
Razvoj tima in vodenje
Tim se razvija postopoma in gre skozi različne stopnje v razvoju. Kako voditi ekipo glede na njen razvoj? Kaj je ključno za vsako stopnjo? S čim ekipo spodbudimo k prehodu na višje stopnje ter s čim omilimo vrnitve na “nižje stopnje razvoja”, do katerih prihaja ob spremembah?


Moč povratnih informacij
Pohvala, graja, kritika, mnenje . . . kaj imajo skupnega? Koliko je tega v vaš ekipi in podjetju, kaj od tega prevladuje? Kaj nam prinašajo in kaj sporočajo? Kako le te prejemati, kako jih podajati in predvsem – kaj storiti, da se z njimi ne omejimo?
Zgodbe, ki krojijo življenje
Kot otroci smo poslušali pravljice, zgodbice, se vživeli v katerega junakov in z njim doživljali domišljijski svet. A zgodbe si pripovedujemo tudi kot odrasli, in si z njimi ustvarjamo svoj svet. Ste pripravljeni raziskati svet notranjih zgodb? Ste jih pripravljeni prepoznati, prepoznati svoje skrite moči v njih in “napisati” svojo zmagovalno zgodbo?


Različnost - vir konfliktov ali priložnost?
Ste v kolektivu skupaj zbrani posamezniki različnih generacij, z različno dolgim stažem v podjetju? Tovrstna kombinacija je lahko vir konfliktov in delitve ekipe, ob ustreznem združevanju moči pa lahko postane zmagovalna kombinacija. Ste pripravljeni vzpostaviti dobro medgeneracijsko sodelovanje, kjer boste z osnovami starejšega dela in idejami ter znanji mlajšega zgraditi nekaj novega?
Raje zažarite kot izgorite - obrnite izgorelost pri delu
Izgorelost pri delu je posledica tako notranjih kot tudi zunanjih dejavnikov. Najpogosteje izgorevajo najbolj pridni, marljivi, vestni zaposleni, a ne zgolj zaradi “preveč dela”. Na delavnici se bomo spoznali z dejavniki, ki vodijo v izgorelost, se učili prepoznavanja tveganja za izgorelost posameznika ter naredili nekaj vaj, ki posamezniku lahko pomagajo iz začaranega kroga izgorevanja.

Vas zanima sodelovanje pri spodbudi vašega tima?
Prijavite se za kratek (15 min) posvet o vašem timu, izzivih, priložnostih in možnostih za izboljšanje.
– za boljše in bolj usklajeno sodelovanje v enotah in med njimi
– za boljše vzdušje in energijo v kolektivu
– za ustvarjanje močne jedrne ekipe za stabilno rast
– za sinergijo s katero pridete do novih povezav, rešitev, trgov
– . . . za kak specifični premik v vaši ekipi
– ali še kaj drugega . . .
Z oddajo obrazca se strinjate, da bomo vaše podatke hranili v skladu z našo politiko varovanja osebnih podatkov.